Symulator wyborczy

7 kwietnia – Twoja szansa, aby wpłynąć na przyszłość Gminy Dopiewo. Idź na wybory! Rzadko zdarza się okazja, by Twój głos miał tak istotne znaczenie dla bezpośredniego otoczenia. Tegoroczne wybory w Gminie Dopiewo charakteryzują się rekordową liczbą komitetów, kandydatów na radnych oraz kandydatów na Wójta. Margines, który może decydować o tym, kto ostatecznie zdobędzie mandat, może być niezwykle wąski – być może zadecydują zaledwie kilka głosów.

Chcę przypomnieć o znaczeniu metody D’Hondta, która wpływa na rozdział mandatów. Przygotowałem dla Was narzędzie – przybornik wyborczy – dzięki któremu możecie samodzielnie przeprowadzić symulacje i zobaczyć, jak zmieniają się wyniki w zależności od poparcia dla poszczególnych komitetów. Możecie się przekonać, że nawet przy niezmienionym poparciu dla komitetu, inna osoba może otrzymać mandat (w zależności od indywidualnego wyniku). Proszę nie brać do siebie głosów konkretnych kandydatów bo te wartości są wygenerowane losowo 🙂 Zachęcam do eksperymentowania:


Na koniec dobra wiadomość dla mieszkańców okręgu numer 3, którzy pragną zmian. W ostatnich wyborach dominacja jednego komitetu była niepodważalna, głównie z powodu ograniczonej konkurencji. Tym razem sytuacja wygląda inaczej – wszystkie 5 komitetów weźmie udział w wyborach. To zapowiada interesujące przetasowania. Nie przegap szansy, aby mieć wpływ na to, kto będzie reprezentował Twoje interesy w radzie gminy. Twoja obecność ma znaczenie. Idź na wybory!

Aktualizacja: Bardzo dziękuje za uwagę Pana Pawła odnośnie braku uwzględnienia progu wyborczego. Symulator został zaktualizowany o tą funkcjonalność.

Przestań udostępniać wizerunek dzieci w sieci

Ponad 75% rodziców publikuje zdjęcia swoich dzieci w mediach społecznościowych. Dodatkowo, ośmiu na dziesięciu rodziców ma w swoim kręgu obserwowanych osoby, których nigdy nie spotkali w rzeczywistości.
Obejrzyj film, który jest częścią dość mocnej kampanii Deutsche Telekom, poświęconej obecnym zagrożeniom związanym z rozwojem nowoczesnych technologii.

Polecam również wykład w języku polskim, który mimo upływu lat wciąż pozostaje aktualny. Można go odtworzyć w tle i słuchać jak podcastu.

Wyszukiwarka głosowań radnych Gminy Dopiewo

Stworzyłem narzędzie do przeszukiwania głosowań radnych Gminy Dopiewo.

Rozmowy z mieszkańcami uświadomiły mi, że Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) jest skomplikowany w obsłudze i nie spełnia oczekiwań w zakresie wyszukiwania informacji. Dla przypomnienia nasza Gmina niedawno zainaugurowała nową wersję BIP, która funkcjonuje nieco lepiej niż jej poprzednik, ale wciąż pozostawia sporo do życzenia, głównie jeśli chodzi o przeszukiwanie danych. Aktualnie mamy do czynienia z dwoma wersjami BIP, w których informacje dotyczące obecnej kadencji radnych są rozproszone. Niestety, w żadnej z tych wersji nie ma możliwości efektywnego wyszukiwania danych w dokumentach. Trzeba podkreślić, że taka sytuacja dotyczy wielu BIP-ów i nie jest wyjątkiem specyficznym tylko dla naszej Gminy.
Moja wyszukiwarka umożliwia znalezienie oryginalnego dokumentu dotyczącego głosowania na podstawie tytułu głosowania. Po ściągnięciu dokumentu napotkacie dwie wersje wizualne – niedawno wprowadzono nowy format, który wydaje się bardziej spójny i czystszy pod kątem jakości danych.
Ponadto, dysponuję wstępnymi statystykami dotyczącymi tego, jak najczęściej poszczególni radni głosowali, oraz listą obecności. Należy jednak mieć na uwadze, że te dane są dość niedokładne z powodu licznych błędów, literówek i braku spójności w dokumentach. Jeśli jednak zainteresowanie będzie wystarczająco duże, z przyjemnością opracuję te informacje bardziej szczegółowo.
Jakie najdziwniejsze głosowania znaleźliście? Jest kilka ciekawych smaczków. Owocnej eksploracji 🙂
Zastanawiam się, czy są wśród Was osoby chętne do współtworzenia projektów w duchu https://kodujdlapolski.pl/ czy „Code For Poznan”? Podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami pojawiły się pytania o nasze propozycje dla młodzieży. To może być jedna z nich!

Kampanie polityczne na Facebooku

Ostatnio udostępniałem informacje z Fundacja Odpowiedzialna Polityka dotyczącej publikacji danych kampanii internetowej na Facebooku. Wiele osób pytało mnie, jak to wszystko funkcjonuje. Otóż, Facebook oferuje publiczny dostęp do takich danych. Gdy na Waszym feedzie pojawi się reklama jakiegoś samorządowca, możecie samodzielnie sprawdzić, kto za nią zapłacił, jakie środki zostały na nią przeznaczone, a nawet jaką grupę docelową wybrano.
Nie zrozumcie mnie źle – uważam, że reklama na Facebooku jest o wiele bardziej ekologiczna niż drukowane materiały. Jednak w naszej gminie wciąż mamy do czynienia z tzw baneroza – do tej pory znalazłem zaledwie dwie osoby, które zdecydowały się na promocję w mediach społecznościowych. Nie jestem ekspertem prawnym, więc nie będę się wypowiadał na ten temat, ale warto zwrócić uwagę na to, kto finansuje kampanie i jakie kwoty są na nie przeznaczane. Moje własne reklamy również powinny się tam pojawić, sprawdźcie od jutra 😉

Link do biblioteki reklam – życzę owocnej eksploracji!
Wychodząc ze świata wirtualnego. Ciekawi mnie, czy w innych krajach również obserwuje się takie zalewanie przestrzeni publicznej materiałami wyborczymi? Chętnie przeczytam Wasze opinie na ten temat.

PS. A tutaj wszystkie reklamy polityczne / społeczne ze słowem „Dopiewo” od 1.01.2024: https://tiny.pl/dg2sh

Gminne Social Media – Odpowiedź

Odpowiedź na Gminne Social Media:

Dopiewo, 11.03.2024 r.

ROA.1431.35.2024

Informację wytworzył: Michał Juskowiak – Referat Promocji i Rozwoju Gminy

Informację udostępniła: Małgorzata Wzgarda – Sekretarz Gminy Dopiewo

Data udostępnienia: 11.03.2024 r.

Podmiot udostępniający: Wójt Gminy Dopiewo, ul. Leśna 1c, 62-070 Dopiewo

Dotyczy: Odpowiedź na wniosek o udostępnienie informacji publicznej

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na wniosek z dn. 26.02.2024 r. w załączeniu przesyłam wnioskowane dane.

CZĘŚĆ I – OFICJALNY PROFIL GMINY/MIASTA NA FACEBOOKU

1. Czy gmina prowadzi swój profil na Facebooku?
a) tak
b) tak, nawet kilka (jeśli jest kilka profili, w tym tematyczne, do odpowiadania na dalsze pytania prosimy wybrać ten profil, który ma charakter ogólny i dotyczy codziennego funkcjonowania urzędu/miasta/gminy)
c) nie (prosimy o przejście do pytania nr 10)

2. Jaką rolę ma pełnić profil gminy na Facebooku w Państwa gminie/mieście? (możliwe jest udzielenie kilku odpowiedzi)

a) informacyjną (ułatwia trafienie do mieszkańców z informacjami dostępnymi także w BIP lub na stronie internetowej)
b) promocyjną (promowanie walorów miasta/gminy na zewnątrz)
c) dyskusyjną (pomaga wszystkim mieszkańcom/mieszkankom dyskutować ze sobą o sprawach, które na co dzień dzieją się w gminie/mieście)
d) ma ułatwiać codzienny kontakt przedstawicieli urzędu z mieszkańcami/mieszkankami (np. na profilu pojawia się także wójt/burmistrz/prezydent i przedstawia mieszkańcom/mieszkankom swoją działalność, odpowiada na pytania; pojawiają się inni przedstawiciele urzędu, zadawane są mieszkańcom pytania o sprawy gminy itp.)
e) Inna, jaką?

3. Czy zasady korzystania przez gminę/miasto z Facebooka zostały poprzedzone dyskusją mającą odzwierciedlenie w jakichś dokumentach? Jeśli tak, prosimy o więcej informacji o tym, jakie to dokumenty.

TAK – Istnieje regulamin oficjalnego gminnego profilu Gminy Dopiewo na portalu społecznościowym Facebook, wprowadzony  Zarządzenie 282/ 2021 Wójta Gminy Dopiewo z dnia 8 marca 2021


4. Jak wygląda kwestia umieszczania informacji na Facebooku?
a) umieszczane są tylko informacje, które znalazły się wcześniej w BIP lub na stronie internetowej urzędu
b) Facebook to pierwsze i najszybsze miejsce umieszczania informacji, tam informacje trafiają w pierwszej kolejności
c) Na Facebooka przygotowywane są różne treści, niekoniecznie pokrywające się z tym, co na stronie internetowej i w BIP

d) Inne, jakie?

5. Czy zasady blokowania i ukrywania komentarzy oraz blokowania użytkowników Facebooka zostały spisane w regulaminie lub innym dokumencie przygotowanym w urzędzie? (nie chodzi o regulamin Facebooka)
a) tak
b) nie

6. Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy (25 Marca 2023 r. – 25 Marca 2024r.) na oficjalnym profilu gminy/miasta zablokowani byli jacyś użytkownicy?
a) tak
b) nie

6.1. W jakich sytuacjach zablokowany użytkownik zostaje na powrót odblokowany?
Blokady, po kilku co najmniej 3 miesiącach od ich założenia. Zdarzały się dłuższe okresy blokowania.

7. Ile osób jest obecnie (na dzień odpowiedzi na wniosek) zablokowanych na oficjalnym profilu gminy/miasta w tym serwisie?

Nikt na dzień udzielania odpowiedzi nie jest zablokowany na profilu „Gmina Dopiewo – oficjalna strona”

7.1. Czy są wśród nich użytkownicy, którzy zostali zablokowani po raz kolejny?
a) tak
b) nie
c) nie dotyczy
d) Inna sytuacja (jaka?)

8. Czy profil Facebook gminy prowadzą pracownicy urzędu czy zewnętrzny podmiot (osoba/firma)?
a) pracownicy urzędu
b) podmiot zewnętrzny (osoba/firma) (proszę przejść do pytania 8.2)

8.1. Prosimy o wskazanie stanowisk, na których są zatrudnieni oraz zakresu ich obowiązków związanych z prowadzeniem Facebooka (czy jest to konkretnie opisane czy tylko wskazane, że prowadzą media społecznościowe?)

Pracownicy zajmujący się portalem społeczności pn. „Gmina Dopiewo – oficjalna strona” zatrudnieni są na stanowiskach: 2 osoby – Inspektor ds. Promocji, 1 osoba – Kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Gminy. Informacja o tych czynnościach jest wpisana w ich zakresie obowiązków.

8.2 Kto decyduje o zablokowaniu użytkowników na Facebooku?

Jeden z administratorów, jeśli użytkownik naruszy któryś z punktów regulaminu m.in. w przypadku obrażania innych użytkowników, używania wulgaryzmów itp.

PONIŻSZE PYTANIA DOTYCZĄ TYLKO PODMIOTÓW ZEWNĘTRZNYCH PROWADZĄCYCH PROFIL. JEŚLI PROWADZI GO PRACOWNIK URZĘDU, NALEŻY PRZEJŚĆ DO PYTANIA 9

8.3. Prosimy o wskazanie, jakie ma uprawnienia w ramach prowadzenia profilu. Prosimy o wskazanie roli zgodnie z klasyfikacją serwisu Facebook: https://www.facebook.com/help/289207354498410
a) Administrator – dostęp do Facebooka z pełną kontrolą
b) Redaktor – dostęp do Facebooka z częściową kontrolą
c) Moderator – dostęp do zadań: Odpowiedzi na wiadomości, Aktywność w społeczności, Reklamy, Statystyki
d) Reklamodawca – dostęp do zadań: Reklamy, Statystyki
e) Analityk – dostęp do zadań: Statystyki
f) Inna – jaka?

8.3.1. Prosimy o informację o zakresie zadań związanych z wykonywaniem umowy na rzecz urzędu, chodzi o opisanie, jakie zadania znajdują się w umowie.

8.3.2. Prosimy o informację o wysokości miesięcznego wynagrodzenia, które firma zewnętrzna otrzymuje z tego tytułu.

9. Czy widoczność wpisów na gminnym profilu Facebook jest ograniczana? Chodzi o sytuacje, w których post NIE JEST tzw. wpisem publicznym.

Wpisy na gminnym profilu nie mają ograniczeń widoczności – wszystkie są publiczne.

CZĘŚĆ II – OFICJALNY PROFIL WÓJTA

10. Czy istnieje oficjalny profil wójta na Facebooku?
a) tak
b) nie

11. Czy prowadzenie oficjalnego profilu wójta/burmistrza/prezydenta na Facebooku jest opłacane z budżetu gminy?

Nie istnieje oficjalny profil Wójta Gminy Dopiewo. 

12. Jeśli nie istnieje oficjalny profil, to czy wójt/burmistrz/prezydent prowadzi swój własny profil, na którym informuje o sprawach, które dzieją się w gminie/mieście?

Wójt prowadzi samodzielnie profil publiczny pod imieniem i nazwiskiem (w nazwie). Nie jest on opłacany z budżetu gminy.


CZĘŚĆ III – REKLAMA GMINY/MIASTA W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

13. Czy na którymkolwiek z profili na Facebooku, którego prowadzenie jest opłacane przez gminę, realizowane są działania reklamowe, takie jak płatna promocja profilu, konkretnych wpisów lub kampanie reklamowe? Chodzi o sytuacje, kiedy taka promocja jest opłacana z budżetu gminy.
a) Tak – zarówno na profilu(ach) gminy, jak i wójta/burmistrza/prezydenta.
b) Tak – tylko na profilu(ach) gminy
c) Tak – tylko na oficjalnym profilu wójta/burmistrza/prezydenta.
d) Nie – nie realizujemy płatnych kampanii reklamowych w social mediach.
e) Inna sytuacja – jaka?

13.1. Prosimy o informację o łącznych kosztach płatnych kampanii reklamowych zrealizowanych w mediach społecznościowych gminy między 1 maja 2020 r. a 30 kwietnia 2021 r. (o ile dotyczy)

NIE DOTYCZY

Wykorzystywanie zasobów publicznych w kampaniach wyborczych

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z ciekawą publikacją liczącą 120 stron, która skupia się na tematyce wykorzystywania zasobów publicznych podczas kampanii wyborczych. Publikacja ta dostarcza wnikliwej analizy nieprawidłowości w wykorzystaniu publicznych środków w kontekście wyborczym oraz zawiera wzory zapytań o informacje publiczne, które mogą posłużyć jako narzędzie do monitorowania i zgłaszania nieprawidłowości.

https://odpowiedzialnapolityka.pl/sites/default/files/publikacje/jak-monitorowac-naduzywania-zasobow-publicznych-w-wyborach_final.pdf